Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Űrcsillagászat Európában Cikkek: 101 - 120

25 év – 25 kép (2. rész)

25 év – 25 kép (2. rész)A NASA negyed évszázada állította pályára a Hubble-űrtávcsövet (HST). Ötrészes sorozatunkban 25 látványos képpel emlékezünk a csillagászat történetében mérföldkövet jelentő műszerre.

Küldene műholdat egy aszteroidához?

Küldene műholdat egy aszteroidához?Mi lenne, ha az ön csapata építené meg az első olyan európai CubeSatot, amely egy kisbolygókettőshöz indul 2020-ban?

THESEUS, a jövő évtized európai űrtávcsöve?

THESEUS, a jövő évtized európai űrtávcsöve?Az ESA Cosmic Vision 2015–2025 program keretében e hónapban benyújtandó javaslat röntgen-, infravörös és gamma-űrtávcső lenne egyben.

Folyhat tovább a JUICE

Folyhat tovább a JUICEAz ESA 2022-ben a Jupiter rendszerébe indítandó űrszondája a következő fejlesztési fázisba léphet, benne magyar részvétellel.

Az üstökös bűze

Az üstökös bűzeMilyen lenne a Rosetta kutatási célpontja, a Csurjumov–Geraszimenko-üstökös, ha megszagolhatnánk? Büdös!

Nagy európai „röntgenszem” 2028-ra

Nagy európai „röntgenszem” 2028-raAz ESA nemrég az Athena röntgencsillagászati űrteleszkópot választotta ki megvalósításra.

Gaia: gondok a beüzemeléssel

Gaia: gondok a beüzemelésselA decemberben indult európai asztrometriai űrszonda várhatóan kilenc hónapos késéssel szállítja majd első tudományos eredményeit.

Hol van a Gaia?

Hol van a Gaia?Természetesen már a helyén, a Nap–Föld rendszer külső Lagrange-pontja közelében. Na de pontosan hol is?

Vízgőz a Ceres körül

Vízgőz a Ceres körülA Herschel infravörös űrtávcső adatai szerint a fő kisbolygóöv legnagyobb égitestjének felszínét vízmolekulák hagyják el, méghozzá feltehetően két nagyobb foltból.

Elindult a Gaia

Elindult a GaiaPályára állt az Európai Űrügynökség (ESA) legújabb űrcsillagászati szondája, amelynek fő feladata a Tejútrendszer csillagainak minden eddiginél kiterjedtebb és pontosabb felmérése lesz.

25 év – 25 kép (1. rész)

25 év – 25 kép (1. rész)A NASA negyed évszázada állította pályára a Hubble-űrtávcsövet (HST). Ötrészes sorozatunkban 25 látványos képpel emlékezünk a csillagászat történetében mérföldkövet jelentő műszerre.

A mágneses tér a Tejútrendszer fősíkjában

A mágneses tér a Tejútrendszer fősíkjábanNem absztrakt festményt látnak a képen, hanem a Tejútrendszer mágneses terének látványos megjelenítését.

Mégsem az üstökösök hozták a Földre a vizet?

Mégsem az üstökösök hozták a Földre a vizet?A Rosetta legújabb eredményei kétségessé teszik ezt a korábbi feltételezést.

PROGRAMAJÁNLÓ: Űrcsillagászat – tudomány és fantázia találkozása

PROGRAMAJÁNLÓ: Űrcsillagászat – tudomány és fantázia találkozásaKiss L. László előadása november 13-án (csütörtökön) lesz a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Dísztermében.

Földmegfigyelő műhold Kínából

Földmegfigyelő műhold KínábólAz 1 méter körüli felbontású űrfelvételek készítésére alkalmas Kaofen-2 mellett egy apró lengyel csillagászati műholdat is pályára állítottak.

A Gaia első felfedezése...

A Gaia első felfedezése......még nem a csillagokkal és a Tejútrendszer szerkezetével, hanem az L2 Lagrange-pont körüli mikrometeorit-veszéllyel kapcsolatos.

Nyert a PLATO

Nyert a PLATOAz Európai Űrügynökség (ESA) tudományos programbizottsága egyhangúlag az exobolygó-kutató űrtávcső megvalósítása mellett szavazott. Startját 2024-re tervezik.

Egymilliárd csillag nyomában

Egymilliárd csillag nyomábanTrupka Zoltán beszélgetése Szabados László csillagásszal, a decemberben indult Gaia asztrometriai űrszonda kapcsán.

Megérkezett állomáshelyére a Gaia

Megérkezett állomáshelyére a GaiaKritikus pályamódosító manőveren van sikeresen túl a decemberben indult európai űrtávcső.

Százezer új kozmikus röntgenforrás

Százezer új kozmikus röntgenforrásA Swift űrtávcső új katalógusában, nyolc év megfigyelései alapján az eddig ismerteknél sokkal több pontszerű égi röntgenforrás adatait gyűjtötték össze.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Összesen 321 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024