Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Oroszország és a Naprendszer Cikkek: 21 - 39

Az orosz Mars-szonda elhagyta a Földet...

Az orosz Mars-szonda elhagyta a Földet......a Föld körüli pályát azonban egyelőre nem. A Fobosz-Grunt Bajkonurból indult kalandos útjára, hogy ha minden jól megy, egy egysége végül a Mars nagyobbik holdjáról származó talajmintával térjen vissza 2014-ben.

Az első leszállás a Vénuszon: 40 éve startolt a Venyera-7 (2. rész)

Az első leszállás a Vénuszon: 40 éve startolt a Venyera-7 (2. rész)A többszörösen újratervezett, megerősített szondasorozat hetedik tagja volt az első, amely kibírta a Vénusz poklát. Negyven éve startolt az Esthajnalcsillag első meghódítója.

Gesztus a konkurenciának

Gesztus a konkurenciánakAz amerikai LRO szonda új képei ezúttal a szovjet holdfelfedező eszközök sikereiről is „bizonyítékot szolgáltattak”.

A szovjet holdi meglepetés elmaradt

A szovjet holdi meglepetés elmaradtA hatvanas évek végét Moszkvában töltöttem, illetve aspirantúrán dolgoztam a Szovjet Tudományos Akadémia Asztroszovjet nevű csillagászati kutatóintézetében – kezdi visszaemlékezését Horváth András.

A nagy utazás: élőlények a Phobosra

A nagy utazás: élőlények a PhobosraA tervek szerint az idén induló orosz Fobosz-Grunt űrszonda néhány igen strapabíró földi élőlényt is magával visz a Mars holdjára.

Az orosz bolygókutatás ismét szárnyal?

Az orosz bolygókutatás ismét szárnyal?A 2007-es év az előkészületek éve az orosz űrkutatók számára. Évről évre arról hallani, hogy feltörekvőben az orosz űripar, talán tényleg eljött az ideje, hogy a hírek valóra váljanak. A hírek mindenesetre erről tanúskodnak.

Már biztosra vehető a
Fobosz-Grunt indítása?

Már biztosra vehető a <br>Fobosz-Grunt indítása?Bár a hivatalosan elfogadott tervekben eddig is szerepelt, orosz illetékesek most ismét megerősítették a Fobosz-Grunt űrszonda indítását. Az 1996 óta első orosz űrszonda 2009 októberében indul a tervek szerint.

40 éve történt: Az első Földön kívüli leszállás

40 éve történt: Az első Földön kívüli leszállásIlyen címek a bulvársajtóban olvashatóak időnként, most mégis kölcsönvettük, mert szóról szóra igaz: ma 40 éve szállt le az első ember építette űreszköz (a Luna-9) a Holdon.

Oroszország is a Marsra tart (16. rész)
A Mars-misszió előkészítése

Oroszország is a Marsra tart (16. rész)<br>A Mars-misszió előkészítéseNapjainkban az RSC Energia egy olyan bolygóközi űrhajó felépítésének kifejlesztésén dolgozik, amelyen a legénység az utazás során dolgozni tudna. Ezen kísérletek során felhasználták és összegezték az űrállomásokon eddig szerzett tapasztalatokat.

Oroszország is a Marsra tart (14. rész)
Új évezred, új terv

Oroszország is a Marsra tart (14. rész)<br>Új évezred, új terv2000 decemberében Leonyid Gorskov, az orosz Enyergija cég szakembere egy újabb Mars-expedíció-tervet készített. Célja az volt, hogy alternatívát kínáljon Oroszország űrkutatásának a Nemzetközi Űrállomásban való részvétel mellé.

Fobosz-Grunt: start november 9-én

Fobosz-Grunt: start november 9-énAz Orosz Űrügynökség kijelölte a Marshoz induló, a Phobos holdról anyagmintát visszahozni készülő űrszonda indítási dátumát.

Az első leszállás a Vénuszon: 40 éve startolt a Venyera-7 (1. rész)

Az első leszállás a Vénuszon: 40 éve startolt a Venyera-7 (1. rész)A Föld testvérbolygója váratlanul kemény diónak bizonyult a belső bolygószomszédunkat megcélzó szovjet űrkutatás számára. Hat „hivatalos” és jónéhány sikertelen, eltitkolt szonda sem volt elég egy sikeres leszállásra. A hetedik szondát sikerült először lejuttatni a felszínére.

Fobosz-Grunt: 2011-re halasztva

Fobosz-Grunt: 2011-re halasztvaA Mars felé idén ősszel indítani kívánt orosz űrszonda nem készül el időre, ezért meg kell várnia a két év múlva ígérkező újabb indítási ablakot.

Késik az orosz Naprendszer-kutatás újraindulása?

Késik az orosz Naprendszer-kutatás újraindulása?A Mars és a Hold felé indítandó orosz űrszondás programoknak valószínűleg késedelemmel kell szembenézniük.

Milyen messze van a Hold?

Milyen messze van a Hold?Átlagosan 385 ezer km-re. De lézertávmérési módszerrel erre a kérdésre néhány centiméteres pontossággal választ lehet adni.

Régi-új képek a Vénusz felszínéről

Régi-új képek a Vénusz felszínérőlA Venyera szovjet űrszondák voltak az egyetlenek, melyek leszállóegységei képeket sugároztak vissza a Földre. Ezeket a panorámaképeket javították fel - meglepő eredménnyel...

Oroszország újabb holdszondát indít!

Oroszország újabb holdszondát indít!1976-ban, három évtizeddel ezelőtt indult az utolsó szovjet holdszonda, a Luna-24. A Holdhoz egy keringőegységet és 13 egyéb tudományos szondát, továbbá egy impactort juttató újabb orosz szondát 2012-ben indítják a tervek szerint.

Oroszország is a Marsra tart (17. rész)
Eddigi eredmények

Oroszország is a Marsra tart (17. rész)<br>Eddigi eredményekAz akár több évtizedet átölelő Mars-projektek során a mérnökök a leendő bolygóközi járműveket fejlesztve számos anyagot és formát tettek ki a világűr hatásainak, többféle szerkezetet, zárt oxigén- és vízellátó rendszert próbáltak ki a Szaljut és Mir űrállomásokon, hogy minél jobb megoldásokat találjanak a felmerülő problémákra.

Oroszország is a Marsra tart (15. rész)
Napjaink orosz emberes Mars-programja

Oroszország is a Marsra tart (15. rész)<br>Napjaink orosz emberes Mars-programjaA 2000-es Gorskov-terv beindította az orosz szakma fantáziáját, olyannyira, hogy az Enyergija cég vezetői néhány éve a legtöbb, nagy nyilvánosságot kapó sajtótájékoztatón vagy nyilatkozatban megemlítik, sőt, hangsúlyozzák, hogy ők dolgoznak jelenleg az orosz emberes Mars-programon.
Oldalak: 1 2
Összesen 39 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024