Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Nyereség a kontinensnek Cikkek: 261 - 280

Regionális űrkutatási rendezvény környezetvédelmi és biztonsági alkalmazásokról

A Német Űrügynökség (DLR) 2005. szeptember 27-29. közt Berlinben konferenciát szervez a közép- és kelet-európai országok részére a GMES (a távérzékelés környezetvédelmi és biztonsági alkalmazásai) témakörében.

Geomágneses pulzációk hazánk felett

Geomágneses pulzációk hazánk felettTöbb éve vizsgálják hazánkban is a geomágneses pulzációk változását, amelyek alapján például a naptevékenység változása is nyomon követhető.

Az új Meteosat műholdak magyarországi használata – 2. (befejező) rész

Az új Meteosat műholdak magyarországi használata – 2. (befejező) részA Második Generációs Meteosat meteorológiai műhold adatainak operatív szolgáltatását 2004 februárjától kezdte meg a EUMETSAT. Kétrészes cikksorozatunk előző részében külföldi fejlesztéseket ismertettünk. Most bemutatjuk, hogy Magyarország miképp vesz részt egy újfajta szoftver tesztelésében és finomításában.

Boldog szülinapot ERS-2!

Boldog szülinapot ERS-2!Európa egyik orbitális "radarszeme" tíz éve szolgálja az egész emberiséget. Az ERS-2 eddig közel 52 300 keringést végzett bolygónk körül, és mintegy 3000 felhasználó számára küldött adatokat a felszínről, az óceáni jéghegyekről, az ózón állapotáról, vagy éppen vulkanikus mozgásokról.

A hóval borított Európa

A hóval borított EurópaMa, március 16-án Magyarország nagy részén csodálatos tavaszi napot élvezhettünk. Pár hete persze még egészen más volt a helyzet szerte Európában...

Elkelt a Galileo-koncesszió

Elkelt a Galileo-koncesszióA győztes megnevezésével eldőlt, hogy a pályázó két konzorcium közül az iNavSat nyert jogot az európai műholdas navigációs rendszer üzemeltetésére.

Az Etna kitörése - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról

Az Etna kitörése - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásárólAz Etna kitörését, és Szicília szigetét láthatjuk a TERRA műhold MODIS-szenzorának felvételén. Európa legnagyobb vulkánjának nem ritkák a kitörései. A bemutatott kép 2005. január 8-án, a délelőtti órákban készült: ezen jól látható a vulkán délnyugati irányba hosszan elnyúló füstzászlója.

Pusztító ciklon Észak-Európában - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról

Pusztító ciklon Észak-Európában - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásárólAz TERRA műhold alább látható MODIS-felvételén megfigyelhetjük az elmúlt hétvégén katasztrofális szélviharokat, súlyos folyami és tengeri áradásokat okozó ciklon felhőzetét Észak-Európa felett.

Újabb Galileo-szerződés

Újabb Galileo-szerződésMegint közelebb került egy lépéssel a megvalósításhoz az új európai műholdas helymeghatározó rendszer.

Az EGNOS Írországban (is)

Az EGNOS Írországban (is)Európa első műholdas navigációs rendszerének legújabb földi állomását Írországban helyezték üzembe.

Ötletverseny Galileo-alkalmazásokra

Ötletverseny Galileo-alkalmazásokraGalileo Masters néven nemzetközi versenyt hirdettek: június végéig az európai műholdas helymeghatározó rendszer újszerű alkalmazási ötleteivel lehet pályázni.

Gyors internet a gyorsvonaton

Gyors internet a gyorsvonatonAz ESA Telecom segítségével a Thalys nagysebességű expresszen a szélessávú, műholdas kapcsolaton alapuló internet-hozzáférés elérhetővé válik az utasok számára.

Az új Meteosat műholdak magyarországi használata – 1. rész

Az új Meteosat műholdak magyarországi használata – 1. részA Második Generációs Meteosat meteorológiai műhold adatainak operatív szolgáltatását 2004 februárjától kezdte meg a EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites, www.eumetsat.int ), melynek Magyarország társult tagja. Kétrészes cikksorozatunkban bemutatjuk, hogy az új műholdcsaládot miképp lehet használni az ultraröidtávú időjáráselőrejelzésben.

EU: 3,5 milliárd euró biztonsági
és űrkutatási fejlesztésekre

EU: 3,5 milliárd euró biztonsági <br>és űrkutatási fejlesztésekreAz Európai Bizottság április 6-án elfogadta az EU új kutatási keretprogramjáról szóló javaslatot. Az "EU Research - Building Knowledge Europe" című dokumentum lényegében az EU 2007-2013 évekre szóló új, VII. kutatási keretprogramjának (FP7) tervezete.

Galileo-koncesszió: mégsem kelt el!

Galileo-koncesszió: mégsem kelt el!Helyesbítés! Tegnapi értesülésünkkel ellentétben egyelőre mégsem hirdettek győztest az európai navigációs műholdrendszert működtető koncessziós partnerről. A két jelentkező konzorcium versengése tovább tart.

A textilfestők álma

A textilfestők álmaEurópában évente 160 millió méternyi festett szövet megy veszendőbe amiatt, mert hibás a színe. Az űrtechnológia most segíthet.

Másfél millió hőmérő helyett...

Másfél millió hőmérő helyett......műholdas távérzékelési módszerrel készítik el a Földközi-tenger nagy felbontású hőmérsékleti térképét.

Az európai tájkép változása

Az európai tájkép változásaHogyan változik fokozatosan a táj képe kontinensünkön? Erre a kérdésre a műholdfelvételek alapján is kereshető a válasz.

BUÉK: Habzóbor és űrtechnika

BUÉK: Habzóbor és űrtechnikaEzzel a cikkel hűséges Olvasóink már egy évvel ezelőtt is találkozhattak. Viszont vannak új Olvasóink is, meg aktuális is, meg a főszerkesztőnek is az egyik kedvence, úgyhogy ismét bekötjük...

Leszállás a Titanra és műholdas navigáció

Leszállás a Titanra és műholdas navigációAz a technológia, amit a Huygens szonda használ majd a Szaturnusz holdjára való leereszkedéskor, az európai Galileo műholdas helymeghatározó rendszerben is szerepet kap.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Összesen 327 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024