Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Környezetünk védelme Cikkek: 501 - 520

Kettős európai start

Kettős európai startEgy orosz Rokot rakétán osztozva útitársként, a Föld körüli pályára indult az ESA két új mesterséges holdja, az SMOS és a Proba-2.

Az óceáni növényzet egészsége

Az óceáni növényzet egészségeA fitoplankton állapotának első részletes globális felmérését a NASA Aqua műholdjának mérései alapján tudták elkészíteni.

Naptornyok az űrből

Naptornyok az űrbőlSpanyolország napsütötte déli részén hatalmas tükörrendszerekkel gyűjtik a napfényt. 2013-ig egész Sevilla villamosenergia-ellátását környezetbarát módon oldanák meg.

Műholdakkal „látható” a talajvíz változása

Műholdakkal „látható” a talajvíz változásaÉszak-India öntözött búza-, rizs- és árpaföldjei, valamint a népes nagyvárosok (Jaipur, Delhi) alatt eltűnőben van a talajvíz.

Víztisztítás algákkal

Víztisztítás algákkalSzennyvíztisztítás, a légköri szén-dioxid megkötése, energiatermelés – mindez egyben, egy NASA fejlesztésű módszerrel.

Rózsaszínű tó Tanzániában

Rózsaszínű tó TanzániábanA japán Daichi (ALOS) földmegfigyelő mesterséges hold tavaly augusztusi felvételét mutatjuk be.

Műholdas madárkövetés

Műholdas madárkövetésMi a közös a hósirályban, a hóbagolyban, a nyílfarkú halfarkasban, Észak-Európa ragadozó madaraiban, a gólyákban, vagy a Kerguélen-szigetek albatroszaiban?

Európa hajózási útvonalai az űrből

Európa hajózási útvonalai az űrbőlAz ESA Envisat műholdjának 7 éven át gyűjtött radaros adataiból gyönyörűen kirajzolódnak a tengeri hajózás útvonalai a kontinens körül.

A komodói sárkány élőhelye az űrből

A komodói sárkány élőhelye az űrbőlAz 1980-ban alapított Komodói Nemzeti Park Indonéziában található.

Part menti szélfarmok Koppenhágánál

Part menti szélfarmok Koppenhágánál Az elektromos energiát Dániában viszonylag nagy arányban szélerőművekkel állítják elő. Így néznek ki a szélkerekek az űrből, japán műholdképen.

Robbanás és füst Puerto Ricóban

Robbanás és füst Puerto RicóbanA San Juan közelében október 23-án történt üzemanyagtartály-robbanás fekete füstje messze szállt az Atlanti-óceán fölé.

Gyorsuló gleccserek

Gyorsuló gleccserekMűholdas lézeres magasságmérések alapján feltérképezték, hogyan változott az antarktiszi és a grönlandi jégtakaró vastagsága 2003 és 2007 között.

Úton az űrbohóc

Úton az űrbohóc Bajkonurból ma elindult az űrállomás felé a Szojuz TMA-16, fedélzetén egy orosz és egy amerikai űrhajóssal, és egy kanadai űrturistával.

Műholdakkal az elefántfókák nyomában

Műholdakkal az elefántfókák nyomábanAz állatok a műholdas Argos nyomkövető rendszer segítségével rengeteg hasznos mérést végeznek, információval szolgálnak a tengerbiológusoknak és az óceánkutatóknak is.

Óriás homoksziget Ausztrália partjainál

Óriás homoksziget Ausztrália partjainálA Fraser-sziget a Föld legnagyobb homokszigete. Japán űrfelvételek segítségével látogatunk oda.

Ammónia a légkörben

Ammónia a légkörbenAz európai MetOp-A meteorológiai műhold mérései alapján elkészítették az első teljes, globális ammónia-kibocsátási térképet.

Készül az ESA új földmegfigyelő műholdja

Készül az ESA új földmegfigyelő műholdjaA talaj nedvességtartalmát és az óceánok sótartalmát feltérképező SMOS szeptemberben indulhat az oroszországi Pleszeckből.

Hosszabbítás 2013-ig

Hosszabbítás 2013-igAz ESA tagországai egyhangúan az Envisat földmegfigyelő mesterséges hold programjának kiterjesztése mellett szavaztak.

Korallzátony a Csendes-óceánban

Korallzátony a Csendes-óceánbanA Francia Polinéziához tartozó Tetiaroa-szigetet a Nemzetközi Űrállomásról készült fényképen láthatjuk.

Egyre fogy a tengeri jég az Északi-sarkvidék körül

Egyre fogy a tengeri jég az Északi-sarkvidék körülA tengeri jégtakarónak a több éves korú része hosszú idő óta a most elmúlt télen zsugorodott a legkisebbre.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Összesen 657 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024