Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Környezetünk védelme Cikkek: 481 - 500

A földmegfigyelési alkalmazások Magyarországon (1. rész)

A földmegfigyelési alkalmazások Magyarországon (1. rész)Most induló cikksorozatunkban bemutatjuk a földmegfigyelés aktualitását napjainkban.

Vulkáni hamuval, kondenzcsíkok nélkül

Vulkáni hamuval, kondenzcsíkok nélkülAz Északi-tenger fölött készített két Envisat űrfelvétel azt mutatja, milyen az ég, ha teljesen leáll a repülőforgalom.

Egy földmegfigyelő műhold – több adat

Egy földmegfigyelő műhold – több adatA japán és amerikai űrügynökségek együttműködése révén a japán Daichi (ALOS) műholdról még több radarkép juttatható le a Földre.

CryoSat-2: az európai „jeges műhold”

CryoSat-2: az európai „jeges műhold”Hamarosan elindulhat a 2005-ben start közben megsemmisült CryoSat pótlására készült űreszköz.

ICESat: itt a vég

ICESat: itt a végKözel hét év működés után használhatatlanná vált a NASA műholdja, amellyel a földi jégtakarót kutatták.

Műholdas világtérkép (2. rész)

Műholdas világtérkép (2. rész)Miért tartott jó 30 évig, amíg az amerikai Landsat műholdak felvételeiből összeállították a Föld szárazföldjeinek teljes, nyilvános térképét?

Köd a Pó völgyében

Köd a Pó völgyébenAz Envisat január 19-én készült felvételén az egész folyóvölgyet köd borítja. Északra az Alpok havas karéja látható.

Űrtechnológiák segítenek mérsékelni a klímaváltozást

Űrtechnológiák segítenek mérsékelni a klímaváltozástAz űrtechnológiák alkalmazása számos olyan találmányt hozott létre, amelyek előnyösek környezetünkre nézve és ugyanakkor energiát takarítanak meg.

Magyarország 2000-2006 közötti felszínborítás-változás térképe (2. rész)

Magyarország 2000-2006 közötti felszínborítás-változás térképe (2. rész)Az elkészült leltár szerint a 2000 és 2006 közötti időszakban Magyarország területének 2,68%-án változott meg a földfelszín borítása.

A Fertő műholdképen

A Fertő műholdképenAz Európai Űrügynökség honlapján a hét űrfelvétele a magyar-osztrák határon fekvő tavat és környékét ábrázolja.

Hatalmas olajfolt a Mexikói-öböl vizén

Hatalmas olajfolt a Mexikói-öböl vizénA Louisiana és Mississippi államok partjai közelében április 20-án felrobbant és később elsüllyedt olajfúró toronyból még mindig folyik az olaj. Műholdfelvételeket is használnak a szennyezés követésére.

Le az űrszeméttel!

Le az űrszeméttel!Egy új, olcsó módszerrel csökkenthető lenne az űrszemetet gyarapító, már nem használt műholdak száma az alacsony Föld körüli pályákon.

Pályán a CryoSat-2

Pályán a CryoSat-2Az Európai Űrügynökség (ESA) „jeges küldetése” megkezdődött: április 8-án elindult a CryoSat-2 műhold.

Az első „vizes” képek

Az első „vizes” képekAz európai SMOS műhold, amely a talaj nedvességtartalmát és az óceánok vizének sótartalmát méri, a hamarosan véget érő kalibrációs folyamat után lassan megkezdheti rendszeres megfigyeléseit.

Műholdas világtérkép (3. rész)

Műholdas világtérkép (3. rész)Az ezerszámra összegyűjtött, kiválogatott Landsat műholdképeket pontosan egymás mellé kellett illeszteni, hogy összeálljon az egységes globális térkép.

Műholdas világtérkép (1. rész)

Műholdas világtérkép (1. rész)Landsat műholdak felvételei alapján elkészült a bolygónk szárazföldi területeinek 2005 körüli állapotát 30 m-es felbontással ábrázoló képi adatbázis.

Űrtechnológia segíti a szélerőművek hatékonyságának növelését

Űrtechnológia segíti a szélerőművek hatékonyságának növelésétŰreszközök által is használt távérzékelési módszerrel mérhető a szélsebesség profilja.

A műholdas távérzékelés éve

A műholdas távérzékelés éveAz Űrvilág 2010-re az űrkutatás legfontosabb alkalmazásai közül a távérzékelést választotta kiemelt témájának.

Magyarország 2000-2006 közötti felszínborítás-változás térképe (1. rész)

Magyarország 2000-2006 közötti felszínborítás-változás térképe (1. rész)Közel kétéves munka eredményeképpen 2009 szeptemberétől az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) honlapján a szakemberek és minden érdeklődő rendelkezésére áll Magyarország 2006-ra vonatkozó felszínborítás térképe és a 2000 és 2006 között történt felszínborítás- / földhasználat-változások térképe.

Klímakutatás az ISS-ről

Klímakutatás az ISS-rőlAz Európai Űrügynökség (ESA) ötleteket keres a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről végzendő, a klímaváltozás kutatásával kapcsolatos programokhoz.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Összesen 657 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024