Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Katasztrófák ellen Cikkek: 81 - 100

Földrengés Franciaországban

Földrengés FranciaországbanA múlt héten 5-ös erősségű földrengés rázta meg Franciaország délkeleti részét. Sentinel-1 radarműholdas adatokból máris feltérképezték az elmozdulásokat.

Az Envisat sorsáról

Az Envisat sorsárólSzakértők szerint az űrszemét legveszélyesebb darabja az ESA hét éve üzemképtelen Envisat műholdja. Kockázatos lenne kivárni azt a 150 évet, mire magától megsemmisül.

Majdnem ütközés

Majdnem ütközésA napi sajtóban itthon is hullámokat vert, hogy egy európai földmegfigyelő műholdnak ki kellett térnie a Starlink hálózat egyik tagja elől.

Globális tűzatlasz

Globális tűzatlaszA Földet jogosan nevezték el „vízbolygónak”, mivel a felszín nagy részét óceánok borítják. De az a 30 százalék, ami a bolygónk szárazföldi része, kiérdemelhetné a „tűzbolygó” nevet.

Fények Fani után

Fények Fani utánMájus elején érte el India keleti partvidékét a Fani trópusi ciklon, amely 1999 óta a térség egyik legnagyobb viharát hozta.

Hatszáz segítségnyújtás

Hatszáz segítségnyújtásSzinte közhely, hogy a természeti katasztrófák következményeinek felmérésében, felszámolásában nélkülözhetetlenek a műholdak felvételei.

Az Agung alatt

Az Agung alattAmikor az Indonéziához tartozó Bali szigetén 2017-ben kitört az Agung nevű vulkán, megkezdődtek a kutatások, hogy miért aktivizálódott több mint 50 év elteltével újra ez a tűzhányó.

Rossz idő ellen űrtávcső

Rossz idő ellen űrtávcsőEgyre több, a Földet potenciálisan fenyegető kisbolygót sikerül felfedezni. Kivéve, ha rossz az idő. A megoldást a NEOCam űrtávcső jelentheti.

Az Etna kitörése

Az Etna kitöréseA Pléiades-1B műhold fél méteres felbontású felvételén a szicíliai vulkán decemberi kitörése.

Olajfolt Korzikánál

Olajfolt KorzikánálAz olaj két teherhajó összeütközése miatt került a Földközi-tengerbe. A hosszan kanyargó olajfoltot a Sentinel–1 műholdak is követték.

Hagibis az űrből

Hagibis az űrbőlSok évtizede ez az októberi tájfun volt a legerősebb, amely Japánt sújtotta.

Kaofen-10R

Kaofen-10RA most sikeresen felbocsátott kínai földmegfigyelő műhold nevében az R betű arra utal, hogy a 2016-ban start közben elveszett űreszköz pótlására készítették.

Hurrikánra készülve Floridában

Hurrikánra készülve FloridábanKözeledik a Dorian, a Kennedy Űrközpontban óvintézkedéseket tesznek.

Új tó a jég mögött

Új tó a jég mögöttAz egyik gleccser mozgása felgyorsult, a jég tóvá duzzasztotta egy másik gleccser olvadékvizét.

Decemberi tűzgömb

Decemberi tűzgömbMűholdak örökítették meg, amint hatalmas tűzgömb robbant fel a Bering-tenger fölött.

Vízállásjelentés

VízállásjelentésNémet kutatók módszerével, kizárólag műholdas altiméteres mérések alapján – földfelszíni mérések nélkül is – előrejelezhető a vízállás.

Gátszakadás Brazíliában

Gátszakadás BrazíliábanA pénteki ipari katasztrófa nyomai Sentinel-2 műholdképen.

Norvégia mozgásban

Norvégia mozgásbanAz országban november óta Sentinel-1 adatokon alapuló, műholdradar-interferométeres technikával készült felszínmozgási adatbázis áll a felhasználók rendelkezésére.

Marokkói (kém)műhold Vega rakétával

Marokkói (kém)műhold Vega rakétávalAz észak-afrikai ország új földmegfigyelő műholdját Francia Guyanából állították pályára Vega rakétával.

SAOCOM-1A

SAOCOM-1AArgentína radaros földmegfigyelő műholdja Falcon-9 rakétával indult Kaliforniából, ahol most először szállították le szárazföldre az első rakétafokozatot.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 344 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024