Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Katasztrófák ellen Cikkek: 181 - 200

Vége lehet a Radarsat-1-nek

Vége lehet a Radarsat-1-nekAz irányítók már nem tudnak kapcsolatba lépni legöregebb kanadai távérzékelő műholddal.

Az ISS új „szeme”

Az ISS új „szeme”A Nemzetközi Űrállomásra (ISS) januárban telepített új földmegfigyelő kamerarendszer bemutatkozó felvétele.

Kanada döntött az új Radarsat rendszerről

Kanada döntött az új Radarsat rendszerről2018-ban startolhat három új kanadai radaros távérzékelő műhold, a sikeres Radarsat sorozat folytatásaként.

Radaros földmegfigyelő hold Kínából

Radaros földmegfigyelő hold KínábólA vasárnap indult Huancsing-1C műhold feldata környezeti monitorozás, katasztrófa-elhárítás lesz.

Őrszem kisbolygókért, magánpénzből?

Őrszem kisbolygókért, magánpénzből?Az amerikai B612 Alapítvány egy olyan, a Nap körül keringő infravörös űrtávcsövet szeretne építeni, amellyel felmérhető lenne félmilliónyi, a Földéhez közeli pályán keringő kisbolygó pályája.

Hogy mozogtak a vörösiszap-tározó gátjai?

Hogy mozogtak a vörösiszap-tározó gátjai?Újabb műholdradaros adatok bevonásával még pontosabban sikerült meghatározni az ajkai vörösiszap-tározó 2010 októberében átszakadt gátjainak térbeli mozgását, a katasztrófát megelőző nyolc éven át!

Costa Concordia – kicsit másképp

Costa Concordia – kicsit másképpEgy az elmúlt napokban már sok helyen közzétett nagyfelbontású műholdkép mellett egy érdekes műholdradaros megfigyelés eredményét is bemutatjuk a január 13-án zátonyra futott óceánjáróról.

Kárfelelősség a világűrben

Kárfelelősség a világűrbenHa mégis ránk esne valami – persze nem fog –, akkor jó ha tudjuk, ki a felelős... Gál Gyulának, a világűrjog nemzetközi szaktekintélyének írása.

Az utóbbi évtizedek legnagyobb földmozgása itthon (2. rész)

Az utóbbi évtizedek legnagyobb földmozgása itthon (2. rész)Az epicentrumtól 9000 km-re, a hazai GPS állomáshálózat mérései alapján sikerült kimutatni a márciusi japán földrengés okozta deformációkat Magyarország területén.

Jön a ROSAT

Jön a ROSATHamarosan, talán a hétvégén lehullik a Földhöz már túl közel került, kiszolgált német röntgenteleszkóp. Túlzott aggodalomra azért nincs ok.

A GOCE „meghallgatta” a japán földrengést

A GOCE „meghallgatta” a japán földrengéstA 2011-es nagy tohokui földrengés keltette infrahanghullámok a légkör felső részén is éreztették hatásukat, amit az ESA műholdjával most először sikerült is észlelni.

Pályán a nyolcadik Landsat

Pályán a nyolcadik LandsatA bő négy évtizedes múltra visszatekintő, rendkívül sikeres amerikai földmegfigyelő sorozat legújabb, az eddigieknél még többre képes műholdja egy Atlas-5 rakétával indult Kaliforniából.

Éles szem a Föld körül: Pléiades-1B

Éles szem a Föld körül: Pléiades-1BA francia földmegfigyelő műhold „európai” Szojuz rakétával indult Kourouból.

Üstökösök vizsgálatától erdőtüzek figyeléséig

Üstökösök vizsgálatától erdőtüzek figyeléséigAz USA Colorado államában most a legaktuálisabb beszélni egy olyan megfigyelőrendszerről, amely segít még időben észlelni az erdőtüzeket, hogy gyorsan megkezdődhessen az oltás.

Élt tíz évet

Élt tíz évetAz ESA mostanra reménytelennek ítélte és lényegében feladta a küzdelmet a nemrég váratlanul elhallgatott Envisat földmegfigyelő műholdjának megmentéséért. Nagy veszteség érte a távérzékelési adatok felhasználóit.

Az erdőtüzek megelőzéséért

Az erdőtüzek megelőzéséértA katasztrófavédelem nem csak a már megtörtént baj elhárításából, de a megelőzéséből is kell álljon. Erre mutat példát egy olaszországi régió.

A Fobosz-Grunt utolsó órái

A Fobosz-Grunt utolsó óráiA start után Föld körüli pályán ragadt űrszonda a legutóbbi előrejelzések szerint feltételezhetően január 15-én este éri el a sűrűbb légrétegeket, és valahol Chile partjainál ér földet (pontosabban: vizet) a Csendes-óceánban – talán...

Leesett a ROSAT is

Leesett a ROSAT isA kiszolgált német röntgencsillagászati műhold belépett a sűrű légkörbe. Darabjainak földet érési helyéről nincs hír, az esemény feltehetően észrevétlenül múlt el.

Az utóbbi évtizedek legnagyobb földmozgása itthon (1. rész)

Az utóbbi évtizedek legnagyobb földmozgása itthon (1. rész)Mi nem éreztük, de a műholdak „látták” a hatalmas márciusi japán földrengés hatását Magyarország területén.

Kevesebb a földközeli kisbolygó

Kevesebb a földközeli kisbolygóLegalábbis annál, mint amennyire korábban számítottak. Erre a következtetésre jutottak az amerikai WISE infravörös űrtávcső adatait elemző kutatók. A legnagyobbakból alig ezer lehet.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Összesen 343 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024