Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Időjárás és előrejelzése Cikkek: 41 - 60

Por itt, por ott

Por itt, por ottA Marsra és a Földre egyaránt jellemzők a porviharok. Vannak köztük hasonlóságok, de alapvető különbségek is.

Európai mozaik – 2022. május-június (2. rész)

Európai mozaik – 2022. május-június (2. rész)Sorozatunk előző részében belga, brit, dán és francia híreket olvashattak. Folytassuk most két még északibb országgal.

Tornádó Michiganben

Tornádó MichiganbenMichigan állam északi részén ritkán fordulnak elő erős tornádók. Június elején azonban mégis volt egy, pusztításának eredménye műholdképen is látszik.

GOES-18: az első képek és adatok

GOES-18: az első képek és adatokA NOAA bemutatta a márciusban indított új amerikai geostacionárius meteorológiai műhold első képeit.

Gomolyfelhők oldalnézetben

Gomolyfelhők oldalnézetbenA Nemzetközi Űrállomás (ISS) külső részén elhelyezett kamera készítette ezt a különleges fényképet az Atlanti-óceán fölött.

GOES-T

GOES-TAmerika új geostacionárius időjárási műholdja egy Atlas-5 rakétával indult Floridából.

Villámtérkép

VillámtérképPillanatonként több tucatszor lecsap, valahol a Földön, de alkalmanként még 30 mikroszekundumig se tart, ezért nehéz részletesen vizsgálni. A műholdak segítenek.

Kén-dioxid Ausztrália fölött

Kén-dioxid Ausztrália fölöttA tongai vulkánkitörésből származó felhő terjedését a Copernicus program Sentinel-5P műholdjával követik.

Mi várható 2022-ben? (2. rész)

Mi várható 2022-ben? (2. rész)Hordozórakéta-fejlesztések mérföldkövei, érdekes műholdas programok szerepelnek év eleji előretekintő sorozatunk második részében.

Hurrikánok és füst

Hurrikánok és füstMostanában van mit „látniuk” a földmegfigyelő műholdaknak Észak-Amerika körül.

Párolgási térképek

Párolgási térképekMennyiségét tekintve a tavak párolgása csekély az óceánokéhoz képest, ám előbbiek párolgása a Föld szűkös édesvízkészletét csökkenti.

Műholdak mint oktatási segédeszközök (1. rész)

Műholdak mint oktatási segédeszközök (1. rész)Kétrészes sorozatunkban először a meteorológiai műholdak adta lehetőségekről esik szó.

Hurrikánkutató műholdak az Astra rakétájával

Hurrikánkutató műholdak az Astra rakétájávalA NASA megbízásából három indítás során hat TROPICS műhold állna pályára a még mindig kísérletinek számító hordozóeszközzel. A mostani volt a sorozatban az első – és sikertelen – start.

Gomolygó pirokumuluszok

Gomolygó pirokumuluszokA tavaszi hóolvadás után heves tűz pusztított a mongol sztyeppén, ami ritka légköri jelenséget hozott létre.

Légköri porfolyam

Légköri porfolyamA szaharai port ezúttal nem az Atlanti-óceán, hanem Európa felé sodorta a szél, a porból hazánkba is jutott.

Villám helyett tűzgömb

Villám helyett tűzgömbMeteormegfigyelő műholdak nincsenek, a más célúak azonban erre is használhatók. Mint kiderült, a tűzgömbök a világűrből is látszanak.

Porvihar a Kanári-szigeteken

Porvihar a Kanári-szigetekenA Szahara pora nem ritka vendég az afrikai partoktól csak 100–200 kilométerre fekvő szigetcsoporton, ezúttal azonban egy különleges légköri jelenségnek is tanúi lehetünk.

Vulkánkitörés élőben

Vulkánkitörés élőbenA Csendes-óceánban történt hatalmas vízalatti kitörést követő hamu- és gázfelhő terjedését műholdas képek sorozatán is lehet követni.

Hamu és felhőgyűrűk

Hamu és felhőgyűrűkA La Palma szigetén történt vulkánkitörés egy gyakori és egy rendkívül ritka, különleges légköri kísérőjelensége látható a képeken.

Műholdak, erdők, felhők

Műholdak, erdők, felhőkEgy friss, műholdas földmegfigyelési adatokon alapuló tanulmány szerint az erdőknek még fontosabb szerepük lehet a klímaváltozás elleni harcban, mint eddig gondoltuk.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Összesen 361 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024