Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Földmérési és Távérzékelési Int. Cikkek: 41 - 56

A GPS technika csúcspontossága: kéregmozgás-vizsgálat (1. rész)

A GPS technika csúcspontossága: kéregmozgás-vizsgálat (1. rész)Első hallásra megdöbbentőnek és hihetetlennek tűnik, hogy a Földtől 20200 km-re lévő, 13900000 m/h sebességgel száguldó mesterséges égitestek kellenek ahhoz, hogy közvetlenül itt a Földön az emberközeli, változatlannak látszó földkéreg rendkívül lassú, 0,000000114 m/h sebességű lemeztektonikai mozgásait feltérképezzük.

A gyapjaslepke és a műholdas távérzékelés

A gyapjaslepke és a műholdas távérzékelésA budapesti FÖMI TK szakemberei távérzékelési módszereket teszteltek az erdőkárosítás monitorozására. A cél: felmérni a gyapjaslepke kártétele nyomán kialakult helyzetet a Balaton térségében, és ezen keresztül eldönteni, hogy a technológia megfelelő lehet-e monitoringra.

A térségi tervezés új dimenziói: műholdfelvételekből nyert adatok felhasználása

A térségi tervezés új dimenziói: műholdfelvételekből nyert adatok felhasználásaA Földmérési és Távérzékelési Intézetben olyan új adatok kinyerésével kísérletezünk, amelyek hasznosak lehetnek a térségi tervezés folyamatában és más forrásokból nem vagy csak nagyon nehezen férhetők hozzá.

Európa mint Atlantisz?

Európa mint Atlantisz?A figyelemfelkeltőnek szánt képzettársítás alapját az Európában folyamatosan üzemelő ún. permanens GPS állomások mérései elemzésének a cikkben bemutatott eredményei adják.

Egyedülálló pollenjelentő rendszer Magyarországon

Egyedülálló pollenjelentő rendszer MagyarországonEgy tegnapi sajtóhír szerint jövőre beindulhat a műholdas távérzékelési adatokon alapuló hazai pollenjelentő szolgálat.

CORINE felszínborítási adatbázis felújítás

CORINE felszínborítási adatbázis felújításA FÖMI Távérzékelési Központ szakemberei a közelmúltban dolgozták ki az 1:50.000 méretarányú CORINE Felszínborítási adatbázis (CLC50) felújítási technológiáját.

A Kis-Balaton szuper nagyfelbontású űrfelvételeken (2. rész)

A Kis-Balaton szuper nagyfelbontású űrfelvételeken (2. rész)A MŰI által 2004-ben pályázattal támogatott FÖMI „A Kis-Balaton Védőrendszer növénytérképezése szuper nagyfelbontású multispektrális űrfelvételekből” témát bemutató kétrészes cikksorozatunk befejező részében bemutatjuk a QuickBird műholdak használatát és gazdaságosságát.

Űr-VLBI (3. rész) – magyar eredmények

Űr-VLBI (3. rész) – magyar eredményekBár a hét éve működő első űr-VLBI mesterséges hold, a japán HALCA a vele együtt dolgozó földi rádiótávcső-hálózattal együtt valószínűleg a legköltségesebb űrcsillagászati programok egyike volt, mégis sikerült hazai kutatóknak is bekapcsolódnia a programba.

Űrtechnika a hazai mezőgazdaságban

Űrtechnika a hazai mezőgazdaságbanBemutatunk egy működő hazai példát a műholdas helymeghatározás (pontosabban a valós idejű kinematikus GPS, szokásos angol rövidítéssel RTK) mezőgazdasági alkalmazására.

A hazai aktív GPS hálózat méréseinek analízise

Európában az 1996-ban kb. 50 állomással indult EUREF Permanens Állomáshálózat (EPN) ma már több mint 170 GPS állomást foglal magába. A GPS méréseket 16 Analízis Központ koordináltan dolgozza fel, az egyik ilyen Központ 2001 óta a FÖMI Kozmikus Geodéziai Obszervatóriumában (KGO) a MŰI támogatásával működik.

Kísérleti földfelszín-megfigyelés Európára a GMES program keretében 2008-ra?

Kísérleti földfelszín-megfigyelés Európára a GMES program keretében 2008-ra?A GMES (Global Monitoring for Environment and Security = A környezet és a biztonság globális monitorozása) egy olyan program, melynek célja Európa versenyképességének biztosítása az űrtechnika gyakorlati alkalmazásai terén.

Csendben „kimúlt” egy űrcsillagászati hold

Csendben „kimúlt” egy űrcsillagászati holdA tervezett élettartamát jócskán túlélt, sikeres japán HALCA rádiócsillagászati mesterséges holdat november 30-tól már nem működtetik tovább.

Az európai tájkép változása

Az európai tájkép változásaHogyan változik fokozatosan a táj képe kontinensünkön? Erre a kérdésre a műholdfelvételek alapján is kereshető a válasz.

Permanens GPS állomások mozgásvizsgálati alkalmazása?

Permanens GPS állomások mozgásvizsgálati alkalmazása?A műholdas helymeghatározás egyik érdekes tudományos alkalmazását mutatjuk be, hazai kutatási eredmények alapján.

Műholdas helymeghatározás az agráriumban

Műholdas helymeghatározás az agráriumbanA „GPS az agráriumban az európai csatlakozás évében” címmel a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság (MFTTT) Budapesten tegnap és ma kétnapos konferenciát rendez.

A hazai űrtevékenység két kiemelkedő alakját is kitüntették

A közeli napokban két magyar űrkutató is értékes kitöntetésben részesült. Csornai Gábor a mezőgazdasági célú távérzékelésben ért el kimagasló eredményeket. Apáthy István pedig annak a Pille műszersorozatnak a vezető fejlesztője, melynek immár második példány is az ISS-en üzemel.
Oldalak: 1 2 3
Összesen 56 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024