Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Földmérési és Távérzékelési Int. Cikkek: 21 - 40

Magyarország 2000-2006 közötti felszínborítás-változás térképe (1. rész)

Magyarország 2000-2006 közötti felszínborítás-változás térképe (1. rész)Közel kétéves munka eredményeképpen 2009 szeptemberétől az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) honlapján a szakemberek és minden érdeklődő rendelkezésére áll Magyarország 2006-ra vonatkozó felszínborítás térképe és a 2000 és 2006 között történt felszínborítás- / földhasználat-változások térképe.

GPS-szel a szombati vihar nyomában

GPS-szel a szombati vihar nyomábanJúlius 18-án (múlt szombaton) egy rendkívül erős hidegfront vonult végig az országon, drasztikus hőmérséklet-zuhanást, erős szelet, heves zivatarokat, jégesőt hozva magával.

Mikrohullámú távérzékelt adatok integrálása a felszínvizsgálatokba (3. rész)

Mikrohullámú távérzékelt adatok integrálása a felszínvizsgálatokba (3. rész)Sorozatunk befejező részében a műholdradaros felszínmozgás-vizsgálatok egyik hazai alkalmazását mutatjuk be.

Mikrohullámú távérzékelt adatok integrálása a felszínvizsgálatokba (1. rész)

Mikrohullámú távérzékelt adatok integrálása a felszínvizsgálatokba (1. rész)Sorozatunk első részében bepillantást nyerhetünk a távérzékelés, és különösen a radaros módszerek korai történetébe.

A kukoricabogár lárvakártétel távérzékeléses monitorozása űrfelvételek segítségével (2. rész)

A kukoricabogár lárvakártétel távérzékeléses monitorozása  űrfelvételek segítségével (2. rész)Az optikai és radaros műholdas távérzékelési adatok felhasználásával szerkesztett 2007-es kukorica-károsodási térkép alapján a kártétel kimutatási pontossága 80% fölé emelkedett. A felmérés nem csak itthon, de az Európai Unióban is segítséget nyújthat a kukoricabogár elleni védekezéshez.

GPS antennák modellezése

GPS antennák modellezéseA GPS geodéziai alkalmazásai során számos olyan műszaki és modellezési problémát kell megoldanunk, amelyek a kézi vevős navigációnál, a méteres pontossági tartományban még elhanyagolhatók.

GPS vagy GNSS?

GPS vagy GNSS?A GPS (Globális Helymeghatározó Rendszer) fogalmát egy évtizede még csak egy szűkebb szakmai környezet ismerte, napjainkra azonban a hétköznapokban is általánosan ismert és alkalmazott helymeghatározó eszközzé vált.

Precíziós mezőgazdaság itthon is (1. rész)

Precíziós mezőgazdaság itthon is (1. rész)Könnyebb, hatékonyabb munka, a tápanyagellátás és a vetőmagmennyiség szabályozása, a környezetterhelés csökkentése, üzemanyag- és víztakarékosság – többek közt ezeket az előnyöket nyújthatja a műholdas helymeghatározás a gazdáknak.

„Virtuális évszakok” a GPS méréseinkben?

„Virtuális évszakok” a GPS méréseinkben?A folyamatosan észlelő ún. permanens GPS állomások (pl. az európai EUREF vagy a magyar aktív hálózat) hosszú távú analízise alapján mm-es szinten vizsgálható a koordináták változása, az állomások mozgása.

PROGRAMAJÁNLÓ: Az űrgeodézia 30 éve Magyarországon

PROGRAMAJÁNLÓ: Az űrgeodézia 30 éve MagyarországonNovember 29-én ünnepi előadás-sorozat lesz Budapesten a penci Kozmikus Geodéziai Obszervatórium avatásának 30. évfordulója alkalmából.

PS-InSAR technika és Budapest mozgástérképe

PS-InSAR technika és Budapest mozgástérképeMűholdradar-interferometriát alkalmazva több magyarországi település, így a főváros függőleges felszínmozgási térképe is elkészült.

L'Aquila elmozdulása a földrengés után

L'Aquila elmozdulása a földrengés utánAz Olaszországban, L'Aquila városka közelében április 6-án kipattant 6,3 magnitúdójú földrengés európai szinten az utóbbi évek legnagyobb anyagi pusztítását okozta és a legtöbb emberi áldozatot követelte.

Mikrohullámú távérzékelt adatok integrálása a felszínvizsgálatokba (2. rész)

Mikrohullámú távérzékelt adatok integrálása a felszínvizsgálatokba (2. rész)Hogyan lehet a radar-interferometria módszerét a földfelszín mozgásának tanulmányozására használni?

RadioAstron (1. rész: A feltámadás előtt)

RadioAstron (1. rész: A feltámadás előtt)Az orosz rádiócsillagászati műhold tervezése még az 1980-as években kezdődött. Most úgy tűnik, hogy jövőre végre el is indulhat a program.

A kukoricabogár lárvakártétel távérzékeléses monitorozása űrfelvételek segítségével (1. rész)

A kukoricabogár lárvakártétel távérzékeléses monitorozása  űrfelvételek segítségével (1. rész)Magyarországon 2007-ben a nagy szárazságon túl az amerikai kukoricabogár kártétele is hozzájárult a nagyon alacsony kukoricaterméshez.

Környezetünk változásai: 2000-2006

Környezetünk változásai: 2000-2006Napjaink környezeti változásainak nagyobb részét az emberi tevékenység határozza meg, a természet erejéből bekövetkező változások (pl. erdőtüzek, árvizek, aszály) pedig jelentősen befolyásolhatják az ember életminőségét, meghatározzák feladatait.

Precíziós mezőgazdaság itthon is (2. rész)

Precíziós mezőgazdaság itthon is (2. rész)Augusztus 27-én Pátyon látványos precíziós mezőgazdasági bemutatóra került sor.

Készül a GOCE

Készül a GOCEAz ESA decemberben felbocsátandó GOCE mesterséges holdja a Föld gravitációs terének pontos feltérképezését célozza. Az adatokkal magyar kutatók is dolgoznak majd.

(Vonatkozási) rendszerváltás a geodéziában

(Vonatkozási) rendszerváltás a geodéziábanA GPS technika mozgásvizsgálati és nagypontosságú geodéziai alkalmazásainak kritériuma a Nemzetközi Földi Vonatkozási Rendszer, az ITRF használata.

A GPS technika csúcspontossága: kéregmozgás-vizsgálat (2. rész)

A GPS technika csúcspontossága: kéregmozgás-vizsgálat (2. rész)Cikksorozatunk befejező részében ízelítőt kapunk a nagypontosságú GPS mozgásvizsgálati program eredményeiből, és megtudhatjuk azt is, hogy „összemegy az ország”…
Oldalak: 1 2 3
Összesen 56 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024