Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Cassini Cikkek: 61 - 80

A Titanon több a szénhidrogén, mint a Földön

A Titanon több a szénhidrogén, mint a FöldönA Szaturnusz legnagyob holdjának felszínén a becslések szerint sok százszor több folyékony szénhidrogén található, mint az ismert földi olaj- és földgázkészletek.

A legnépszerűbb Cassini-képek

A legnépszerűbb Cassini-képekA Szaturnuszról, gyűrűiről és holdjairól az elmúlt négy év alatt másfél ezer sajtóközlemény-fotót publikáltak. Lehetetlen mindet észrevenni vagy mindre emlékezni...

Közelképek a fekete-fehér holdról

Közelképek a fekete-fehér holdrólA Szaturnusz körül keringő Cassini-űrszonda szeptember 10-én 1600 km-re haladt el a Iapetus mellett.

A Szaturnusz hatvanadik holdja

A Szaturnusz hatvanadik holdjaA Cassini űrszonda felvételein egy újabb hold tűnt fel, amely mindössze 2 km-es lehet.

Furcsa alakú légörvény a Szaturnuszon

Furcsa alakú légörvény a SzaturnuszonA Cassini felvételein az óriásbolygó északi pólusát egy hatszög alakú légköri képződmény övezi.

Újabb érv a Titan tavai mellett

Újabb érv a Titan tavai mellettVan-e folyékony szénhidrogén a Szaturnusz óriásholdjának felszínén? A legfrissebb válasz ismét: igen.

Mégis lehetnek tavak a Titanon

Mégis lehetnek tavak a TitanonA Cassini-űrszonda legutóbbi radarképei alapján a kutatók véleménye most az, hogy a Szaturnusz óriásholdján mégis vannak metántavak.

Tengerek helyett homok a Titanon

Tengerek helyett homok a TitanonA Cassini mérései szerint metántavak és -tengerek helyett homok boríthatja a Szaturnusz holdjának felszínét. Az ESA eközben látványos (színes és „zenélő”) animációkat készített a Huygens tavaly januári leszállásáról.

Vihar „gyűrűfényben”

Vihar „gyűrűfényben”A Cassini a Szaturnusz éjszakai oldalán fényképezett egy légköri viharzónát, a gyűrűkről szóródó napfényben.

Szaturnusz-holdak hamuszürke fénye

Szaturnusz-holdak hamuszürke fényeA Szaturnuszról visszaverődő napfény miatt a bolygóhoz közeli holdak „sötét” oldala is „világos”.

A Szaturnusz-gyűrűk ritmusa

A Szaturnusz-gyűrűk ritmusaA Cassini-űrszonda rádiójeleinek mérése alapján periodikus mintázatokat találtak az óriásbolygó körüli gyűrűkben.

Gejzírek az Enceladuson

Gejzírek az EnceladusonA kilövellések a Szaturnusz holdjának kérgén található repedések mentén jönnek létre.

Átrepülés a gejzíren

Átrepülés a gejzírenA Cassini pályáját úgy módosítanák, hogy 2008 márciusában mindössze 30 km-re repüljön el az Enceladus felszíne fölött.

A szivacshold visszatér...

A szivacshold visszatér......a híradásokba. A Cassini-űrszonda mérései alapján új adatokat tettek közzé a Szaturnusz furcsa holdjáról, a Hyperionról.

A Szaturnusz - felülről

A Szaturnusz - felülrőlA Cassini-űrszonda mostani pályája lehetővé teszi, hogy az óriásbolygóról és gyűrűrendszeréről új nézőpontból készíthessen felvételeket.

Milyennek látszik a Föld a Szaturnusz mellől?

Milyennek látszik a Föld a Szaturnusz mellől?Megtudhatjuk az amerikai Cassini-űrszonda szeptemberben készített felvételéről.

A Szaturnusz-rendszer szépsége

A Szaturnusz-rendszer szépségeA Cassini szonda felvételében ezúttal nincs semmiféle tudományos szenzáció: „csak” gyönyörködni kell benne...

Folyékony víz az Enceladuson?

Folyékony víz az Enceladuson?Amerikai kutatók a Cassini szonda méréseiből arra következtettek, hogy a Szaturnusz holdjának felszíne alatt folyékony formában fordulhat elő a víz.

A Titan még mindig titokzatos

A Titan még mindig titokzatos2005 a Titan éve (is) volt. A NASA megannyi űrszondás sikere szinte egymásra licitált tavaly. Köztük voltak zajosak és kevésbé világra szólóak. A Titan fokozatos felfedezése ilyen halk siker volt.

A Cassini mély-ég észlelése

A Cassini mély-ég észleléseA Szaturnusz körül keringő Cassini amerikai űrszonda néha-néha kitekint a Szaturnusz-rendszerből.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6
Összesen 104 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024