Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

A Columbia utolsó útja Cikkek: 21 - 40

Egy év...

Egy év...Egy év telt el azóta, hogy az emberes űrkutatás második nagy katasztrófája bekövetkezett. Egy év telt el azóta, hogy megtörtént, amire szinte senki nem számított. Egy év telt el a Columbia katasztrófája óta.

1 évvel a Columbia űrrepülőgép katasztrófája után

1 évvel a Columbia űrrepülőgép katasztrófája utánEgy év telt el a Columbia tragikus balesete óta, amelynek során hét űrhajós vesztette életét. Kevesen tudják talán, hogy a Columbia utolsó útján végzett kísérletekbe magyar szakemberek is bekapcsolódtak.

Éjszakai Shuttle-startok: mégis?

Éjszakai Shuttle-startok: mégis?Úgy tűnik, a NASA talán mégis megtalálja a módját, hogy éjszaka is tudjon űrrepülőgépeket indítani.

15 éve történt az első nagy visszatérés

15 éve történt az első nagy visszatérésSzeptember 29-én, hétfőn volt tizenöt éve, hogy a Discovery űrrepülőgép a Challenger balesete után esőként indult útjára. Most azt várjuk, hogy az Atlantis hasonló útra induljon a Columbia után...

Gondolatok a Columbia jelentés okán (2.): Csempejavítás a világűrben

Gondolatok a Columbia jelentés okán (2.): Csempejavítás a világűrbenA Columbia-baleset vizsgálatát lezáró jelentés, illetve a repülések felújításához letett ajánlások tükrében talán nem érdektelen háromrrészes összeállításunk. Az első rész - Dancsó Béla tollából - a baleset vizsgálatának egy megdöbbentő "részeredményéről" számolt be. Eszerint az STS-107 nem az első repülés volt, amikor rés támadt egy űrsikló szárnyán. A mostani epizód, melyet Schuminszky Nándor állított össze - az ajánlások között szereplő - "orbitális csemperagasztás" műszaki problémáit taglalja. A befejező harmadik rész - ismét csak Dancsó Béla összeállításában - a NASA hosszútávú stratégiáját fogja taglalni. (A szerk.)

A Columbia-jelentés (6. rész): A többi ajánlás

A Columbia-jelentés (6. rész): A többi ajánlásA vizsgálati jegyzőkönyvben a Gehman-bizottság 29 ajánlást adott a NASA-nak. Sorozatunk előző részében bemutattuk azokat, amelyeket még a repülések újraindítása előtt végre kell hajtani. Most, az utolsó részben pedig bemutatjuk a többit.

A NASA válasza a Columbia-jelentésre

A NASA válasza a Columbia-jelentésreHétfőn a NASA sajtótájékoztató keretében mutatta be részletes terveit a Space Shuttle-rendszer üzemeltetésére.

A Columbia-jelentés (3. rész): A baleset műszaki hátterének további részletei

A Columbia-jelentés (3. rész): A baleset műszaki hátterének további részleteiA baleset körülményeit vizsgáló bizottság jelentésében hangsúlyozza, hogy a balesetért egyaránt, azonos mértékben okolhatók technikai, és a NASA szervezetén belüli hiányosságok. Sorozatunk harmadik részében folytatjuk a baleset technikai hátterének bemutatását.

A Columbia-jelentés (1. rész): Mi történt?

A Columbia-jelentés (1. rész): Mi történt?A két nappal ezelőtt kiadott Columbia-jelentés három fő fejezetet tartalmaz. Az első rész azt taglalja, hogy mi történt, a második azt, hogy miért történt mindez, a harmadik részben pedig a vizsgálóbizottság az amerikai űrkutatás jövőjét vizsgálja. Most induló sorozatunk első részében - igazodva a jegyzőkönyvhöz - megvizsgáljuk, hogy mi történt.

A vizsgálat lezárult

A vizsgálat lezárultA Columbia Balesetét Vizsgáló Bizottság (CAIB) augusztus 26-án teszi közzé a baleset okairól szóló hivatalos jelentést. A dokumentumot sajtótájékoztatón mutatják be az amerikai Nemzeti Közlekedésbiztonsági Bizottság konferenciatermében.

Még mindig bizonytalan a Shuttle-flotta

Még mindig bizonytalan a Shuttle-flottaA NASA egy elemző csoportja a múlt héten nyilatkozatban jelezte, hogy még mindíg kérdéses a Columbia-katasztrófát követő első – szeptemberi – űrrepülőgépes út végrehajtása.

Merre tovább NASA? (1. rész)

Merre tovább NASA? (1. rész)Utólag már mindenki lehet okos. Talán kicsit igaz ez a Columbia esetére is, hiszen a mindenre kiterjedő vizsgálat felfedte az űreszököz hibáit, melyek nyilvánvalóan jelen voltak az elmúlt huszonkét év minden repülésénél. Bár az áldozatokat már nem lehet feltámasztani, a jövő tervezésénél mindenképpen komoly segítséget jelentenek a Gehman-bizottság eredményei.

Legkorábban egy év múlva újítják fel a Shuttle repüléseket

Legkorábban egy év múlva újítják fel a Shuttle repüléseketBár a NASA igyekezett tartani a korábban kitűzött dátumot, a héten bizonyosság lett az, amit sok szakértő sejtett. Az űrrepülőgép-flotta tavaszi, vagy akár a nyári visszatérése irreális.

Gondolatok a Columbia jelentés okán (3.): A NASA irányt vált (?)

Gondolatok a Columbia jelentés okán (3.): A NASA irányt vált (?)A Columbia-baleset vizsgálatát lezáró jelentés, illetve a repülések felújításához letett ajánlások tükrében talán eddig sem volt érdektelen háromrészes összeállításunk. Az első rész - Dancsó Béla tollából - a baleset vizsgálatának egy megdöbbentő "részeredményéről", míg a második rész - melyet Schuminszky Nándor állított össze - az ajánlások között szereplő - "orbitális csemperagasztás" műszaki problémáiról szólt. A mostani - befejező - rész - ismét csak Dancsó Béla összeállításában - a NASA hosszútávú stratégiájával foglalkozik. (A szerk.)

Gondolatok a Columbia jelentés okán (1.): Már az Atlantis is...

Gondolatok a Columbia jelentés okán (1.): Már az Atlantis is...A Columbia-baleset vizsgálatát lezáró jelentés, illetve a repülések felújításához letett ajánlások tükrében talán nem érdektelen háromrészes összeállításunk. Az első rész - Dancsó Béla tollából - a baleset vizsgálatának egy megdöbbentő "részeredményéről" szól. Eszerint az STS-107 nem az első repülés volt, amikor rés támadt egy űrsikló szárnyán. A következő rész, melyet Schuminszky Nándor állított össze - az ajánlások között szereplő - "orbitális csemperagasztás" műszaki problémáit taglalja. A harmadik rész - ismét csak Dancsó Béla összeállításában - a NASA hosszútávú stratégiájával foglalkozik. (A szerk.)

A Columbia-jelentés (5. rész): Ajánlások

A Columbia-jelentés (5. rész): AjánlásokA vizsgálati jegyzőkönyvben a Gehman-bizottság 29 ajánlást adott a NASA-nak. Ezek közül tizenötöt még a repülések újraindítása előtt végre kell hajtani. Sorozatunk jelen részében bemutatjuk ezt a 15 ajánlást.

A Columbia-jelentés (4. rész): Politika és bürokrácia

A Columbia-jelentés (4. rész): Politika és bürokráciaAhhoz, hogy a megmaradt három űrrepülőgép ismét szolgálatba állhasson, nem elegendő csupán a baleset fizikai okait feltárni. Ahogy azt a bizottság a jelentésében is leírta, a fizikai okok mellett a NASA szervezetében is kell keresni a hibát...

A Columbia-jelentés (2. rész): A baleset műszaki háttere

A Columbia-jelentés (2. rész): A baleset műszaki háttereA baleset körülményeit vizsgáló bizottság jelentésében hangsúlyozza, hogy a balesetért egyaránt, azonos mértékben okolhatók technikai, és a NASA szervezetén belüli hiányosságok. Sorozatunk második részében elkezdjük bemutatni a baleset technikai hátterét.

A bűnös: a hab és a NASA szervezete

A bűnös: a hab és a NASA szervezeteA Columbia Balesetét Vizsgáló Bizottság (CAIB) ma az előre megadott időpontban közzétette 248 oldalas jelentését. A balesetnek a jelentés szerint egyformán oka a már sokszor emlegetett habdarab, és a NASA szervezetén belüli sajátosságok.

E-mail-váltás a Columbia parancsnoka és a földi irányítás között

E-mail-váltás a Columbia parancsnoka és a földi irányítás közöttHét nappal a Columbia utolsó felbocsátása után a legénység parancsnoka és az űrrepülőgép pilótája e-mail-ben kapott tájékoztatást a start során történt eseményről. A levélben figyelmeztették őket, hogy az egyik sajtótájékoztatón készüljenek fel egy olyan kérdésre, amely a start során levált szigetelőhab-darabot említi.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6
Összesen 109 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024